umów wizytę

klinika medyczna balanced med kielce
balanced med kielce

Warto wiedzieć

Gdzie szukać pomocy w zakresie zdrowia psychicznego?

Gdzie szukać pomocy w zakresie zdrowia psychicznego?

Dbanie o zdrowie fizyczne jest dla wielu z nas czymś oczywistym. Gdy mamy grypę, spieszymy do lekarza pierwszego kontaktu. Troska o zdrowie psychiczne powinna być dla nas równie ważna.

Pomoc w zakresie zdrowia psychicznego dla osób dorosłych:

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego

Osoby dorosłe mogą uzyskać pomoc psychologiczną oraz psychiatryczną w Poradni Zdrowia Psychicznego. Z usług takiej placówki może skorzystać każdy, kto ukończył 18 lat oraz jest ubezpieczony w NFZ. W poradni takiej możemy liczyć na konsultację lekarską, poradę psychologiczną, bądź dłużej trwającą psychoterapię indywidualną, małżeńską lub rodzinną. O charakterze spotkań psychoterapeutycznych decyduje się wraz z prowadzącym psychologiem na pierwszej wizycie. W niektórych poradniach istnieje możliwość skorzystania z terapii grupowej, bądź zapisania się na Dzienny Oddział Psychiatryczny, na którym terapia i spotkania z lekarzem odbywają się codziennie przez okres kilku miesięcy.

  • Poradnia Leczenia Uzależnień

Poradnia Leczenia Uzależnień to miejsce, w którym z pomocy specjalistycznej skorzystać mogą osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków i innych środków psychoaktywnych, hazardu, Internetu, pornografii itp. Formę spotkań ustala się indywidualnie na pierwszej wizycie u psychiatry, bądź terapeuty uzależnień, może to być terapia indywidualna, grupowa, bądź terapia w formie Dziennego Oddziału Uzależnień. Na oddziale dziennym zajęcia odbywają się codziennie przez kilka godzin i polegają na spotkaniach grupowych, terapii zajęciowej i spotkań z lekarzem psychiatrą.

  • Poradnia Seksuologiczna

Jeśli cierpimy z powodu zaburzeń seksualnych lub mamy problem z satysfakcjonującym pożyciem seksualnym warto udać się wtedy do Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia. Uzyskamy tam pomoc specjalistyczną u lekarza seksuologa, który zaplanuje odpowiednią terapię, bądź przepisze leki.

  • Oddziały dzienne, stowarzyszenia, środowiskowe domy samopomocy i inne placówki

Osoby cierpiące na schizofrenię powinny poszukać organizacji pozarządowych oraz dziennych oddziałów psychiatrycznych prowadzących codzienne grupy spotkaniowe dla osób chorych i ich rodzin. Jest to forma ważnego wsparcia, która ułatwia powrót do zdrowia i wspomaga adaptację do życia z chorobą. W każdym większym mieście funkcjonują też różnorodne placówki, które oferują wsparcie między innymi dla osób chorujących na Alzheimera i ich rodzin, dla osób, które doświadczyły przemocy, dla osób niepełnosprawnych, czy dla osób chorujących onkologicznie.

Należy pamiętać, iż Izba Przyjęć w Szpitalu Psychiatrycznym dyżuruje całą dobę w każdy dzień tygodnia. W sytuacji nagłej i niecierpiącej zwłoki o każdej porze jest tam dostępny lekarz psychiatra, który udzieli stosownej pomocy.

Do szpitala psychiatrycznego nie jest wymagane skierowanie !

warto wiedzieć
Przeczytaj również