Coraz więcej ludzi korzysta z pomocy specjalistycznej, leki psychotropowe są przebadaną grupą leków i bezpieczną i „ nie zmieniają naszej osobowości”. Pacjenci często pytają „czy nadal będę sobą?” Tak, oczywiście. Leki łagodzą czy wręcz niwelują objawy zaburzeń, które utrudniają życie i sprawiają, że staje się ono pełne dyskomfortu ale żaden lek nie sprawi, że będziemy kimś innym, nie zmieni diametralnie naszego myślenia, wartości czy priorytetów.
Według WHO na depresję choruje 280 mln ludzi na świecie (około 3,8 proc. populacji). Dotyka ona 5,0 proc. osób dorosłych i 5,7 proc. ludzi w wieku co najmniej 60 lat i coraz częściej zdarza się nawet u dzieci i nastolatków. W Polsce w ostatnich niemal 10 latach o 59 proc. wzrosła sprzedaż leków przeciwdepresyjnych. Depresja do 2030 r. może to być najczęściej występującym schorzeniem.
Według dostępnych badań szacuje się, że nawet jedna trzecia populacji na świecie cierpi na zaburzenia lękowe w ciągu życia. Coraz większym problemem stają się również uzależnienia.
Nie jesteś jedyną osobą, która cierpi psychicznie, nie oceniaj siebie, miliony ludzi na świecie korzysta z pomocy psychiatrów i psychologów.
Na wizytę z psychiatrą po prostu przyjdź.
Idealnie będzie jeśli zabierzesz ze sobą dotychczas wykonane badania, konsultacje z innymi specjalistami, wypisy ze szpitali, spis leków jakie przyjmujesz. Bardzo ułatwi to pracę i rzetelną ocenę stanu zdrowia oraz pozwoli dobrać bezpieczne leczenie. Wizyta polega na rozmowie. To lekarz psychiatra ją poprowadzi więc nie obawiaj się, że nie będziesz wiedział/-a co powiedzieć.
Lekarz prowadzi wywiad według określonego wzorca, dlatego jeśli jakimś pytaniem poczujesz się dotknięty/-a lub uznasz je za „ dziwne „ pamiętaj proszę, że to wywiad lekarski i wszystkie pytania muszą być zadane. Nie odbieraj ich personalnie. Psychiatra będzie pytał nie tylko o oczywiste objawy jak lęk, smutek, problemy ze snem ale zwykle zapyta Cię też o halucynacje czy też zada pytania oceniające wystąpienie urojeń. Psychiatra zwykle też dopytuje o uzależnienia, libido, ogólnie o sytuację osobistą i zawodową. Ważne by mówić prawdę, ponieważ nikt nie będzie Cię oceniał a każda informacja może być bardzo istotna by zrozumieć problem.
Druga część wizyty to typowo lekarski wywiad dotyczący chorób przewlekłych, wypadków, operacji, uczuleń itd. To dlatego ważna będzie dokumentacja medyczna z innych placówek i od innych specjalistów.
Na koniec wizyty psychiatra rozpisze i omówi leczenie farmakologiczne oraz poinformuje kiedy powinna się odbyć wizyta kontrolna.
Pamięta! Pytaj o wszystko co Cię zaniepokoi, wyjaśnij swoje wątpliwości podczas wizyty – zmniejsza to ryzyko pojawienia się lęku związanego z przyjmowaniem zleconych leków a w skrajnych sytuacjach ryzyko nie podjęcia leczenia farmakologicznego.
Leczenie zaburzeń psychicznych i chorób psychicznych nie jest wstydem. Nasz mózg jest narządem jak każdy inny narząd i podobnie jak inne narządy ( a nawet bardziej ) jest podatny na stres, obciążony wielozadaniowością a więc ma prawo gorzej funkcjonować i wymagać zaopiekowania specjalisty.