Na wizytę warto zabrać ze sobą ewentualne wykonane badania laboratoryjne, karty informacyjne z pobytów w szpitalach ( jeśli takie posiadamy), wszystkie leki, które zażywamy. Ułatwi to postawienie pełnej diagnozy już na pierwszym spotkaniu i pozwoli na wybór odpowiedniego i bezpiecznego leczenia.
Nie należy obawiać się wizyty u psychiatry.
Przede wszystkim należy podkreślić, że wizytę u psychiatry należy traktować, tak samo jak każdą inną wizytę u lekarza innej specjalności. W przypadku problemów zarówno ze zdrowiem psychicznym czy też fizycznym, pomoc lekarska jest zawsze niezwykle cenna.
Podstawą wizyty u psychiatry jest rozmowa, na podstawie której lekarz stawia diagnozę i proponuje odpowiednią terapię. Psychiatra dopyta o ważne objawy z punktu widzenia diagnozy, nawet jeśli nie potrafisz samodzielnie precyzyjnie ich nazwać i opisać. Czasem możemy być także poproszeni o wypełnienie kwestionariusza, bądź wykonanie prostego zadania graficznego.
Na koniec wizyty psychiatra zaproponuje leczenie i omówi w przystępny sposób dawkowanie leków. W razie potrzeby skieruje Cię na dodatkowe badania czy konsultacje.
Ważne abyś na wizycie pytał o to, co budzi Twoje wątpliwości czy niepokój.