Zobacz mój profil na

psychiatra kielce

Marihuana w wielu krajach uznawana nadal za substancję zakazaną, zaliczana do  grupy substancji psychoaktywnych. Marihuana to suszone i czasem sfermentowane kwiatostany roślin konopi (Cannabis sativa) zawierające substancje z grupy kannabinoli, działające agonistycznie na receptory kanabinoidowe.

Marihuana zawiera tzw. delta 9 tetrahydrokannabinol (delta 9-THC)- substancję, która negatywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy i szybko powoduje uzależnienie psychiczne.

Uważana za tzw. „ miękki narkotyk”, w wielu grupach przeceniana, negowana przez innych. Podczas palenia marihuany, THC szybko przechodzi z płuc do krwi, co prowadzi do zapoczątkowania niekorzystnych procesów chemicznych w naszych szarych komórkach. Oddziałuje tylko na te miejsca w mózgu, gdzie znajdują się komórki nerwowe wydzielejące dopaminę - neuroprzekaźnik, który odpowiada m.in. za napęd ruchowy i procesy emocjonalne i wolincjonane. Największe zagęszczenie komórek dopaminergicznych obserwujemy w tej części mózgu, która odpowiada za pamięć, myślenie, koncentrację, percepcję czasu i koordynację ruchową.

Efekty doświadczane po spożyciu marihuany są indywidualne i zależne od ilości, rodzaju oraz jakości surowca, sposobu przyjmowania, a także genów, organizmu czy ogólnej sytuacji.  Najczęstsze z nich, to:

 • polepszenie nastroju, euforia
 • tymczasowe upośledzenie pamięci krótkotrwałej, pobudzenie wyobraźni
 • "otwarcie zmysłów", wzmocnienie percepcji, wzmożona wrażliwość na bodźce
 • osłabienie koncentracji
 • zaburzenia w percepcji czasu, zjawisko synestezji czyli „ przenikania się zmysłów”
 • zwiększone łaknienie ( w slangu gastrofaza)

Szkodliwe skutki stosowania marihuany są jednak bezsporne.

Przyjmowanie marihuany zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych i depresyjnych.

Już po jednym dniu od odstawienia narkotyku nasz mózg domaga się kolejnej dawki substancji, która doprowadziła do tzw. odlotu. Wtedy mogą się pojawić nieprzyjemne doznania fizyczne i psychiczne, takie jak:

 • ciągłe rozdrażnienie
 • senność lub bezsenność
 • bóle głowy
 • apatia
 • zaburzenia łaknienia

Objawy te ustępują po ok. tygodniu od zażycia ostatniej dawki marihuany

Przy przewlekłym stosowaniu pojawiają się objawy zespołu amotywacyjnego: zaburzenia snu, zespół apatyczny z dominującym brakiem działania, ograniczenie kontaktów z ludźmi, zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, zaburzenia w przyswajaniu nowych wiadomości, myślenie porozrywane i magiczne, upośledzenie zdolności rozwiązywania problemów i planowania przyszłości, zanik zainteresowań, zaburzenia percepcji czasu, doznań, krytycyzmu, lęk.

Główne jednak zagrożenie używania marihuany polega na zwiększaniu prawdopodobieństwa wystąpienia epizodów psychozy wymagających hospitalizacji w oddziale psychiatrycznym. Zarówno u osób do tego predysponowanych, u których stany psychotyczne nie ujawniłyby się w normalnych okolicznościach oraz u osób bez takich predyspozycji. Psychoza jest jednym z kryteriów rozpoznania schizofrenii, a każde jej wystąpienie wywołuje organiczne i nieodwracalne uszkodzenie mózgu. Duże dawki THC powodują skłonność do objadania się, a jednorazowe przedawkowanie objawia się wzmożoną sennością.

 

 

 

 

 

 

Warto wiedzieć

Samobójstwo- psychologiczny dramat czy chemia mózgu?

Samobójstwo- psychologiczny dramat czy chemia mózgu?
Wielokrotnie zastanawiamy się dlaczego ktoś targnął się na własne życie? Dlaczego mimo obecności kochanych osób, wspa...

Upiorna bezsenność. Higiena snu.

Upiorna bezsenność. Higiena snu.
Zaburzenia snu są jedną z częstszych dolegliwości, z którą pacjenci zgłaszają się do psychiatry.  Problem bez...

Objawy negatywne schizofrenii

Objawy negatywne schizofrenii
Objawy negatywne mogą się przejawiać m.in. wspomnianym już, stopniowym wycofywaniem się z dotychczasowych aktywności ...