Zobacz mój profil na

psychiatra kielce

Dbanie o zdrowie fizyczne jest dla wielu z nas czymś oczywistym. Gdy mamy grypę, spieszymy do lekarza pierwszego kontaktu. Troska o zdrowie psychiczne powinna być dla nas równie ważna.

Pomoc w zakresie zdrowia psychicznego dla osób dorosłych

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego

Osoby dorosłe mogą uzyskać pomoc psychologiczną oraz psychiatryczną w Poradni Zdrowia Psychicznego. Z usług takiej placówki może skorzystać każdy, kto ukończył 18 lat oraz jest ubezpieczony w NFZ. W poradni takiej możemy liczyć na konsultację lekarską, poradę psychologiczną, bądź dłużej trwającą psychoterapię indywidualną, małżeńską lub rodzinną. O charakterze spotkań psychoterapeutycznych decyduje się wraz z prowadzącym psychologiem na pierwszej wizycie. W niektórych poradniach istnieje możliwość skorzystania z terapii grupowej, bądź zapisania się na Dzienny Oddział Psychiatryczny, na którym terapia i spotkania z lekarzem odbywają się codziennie przez okres kilku miesięcy.

  • Poradnia Leczenia Uzależnień

Poradnia Leczenia Uzależnień to miejsce, w którym z pomocy specjalistycznej skorzystać mogą osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków i innych środków psychoaktywnych, hazardu, Internetu, pornografii itp. Formę spotkań ustala się indywidualnie na pierwszej wizycie u psychiatry, bądź terapeuty uzależnień, może to być terapia indywidualna, grupowa, bądź terapia w formie Dziennego Oddziału Uzależnień. Na oddziale dziennym zajęcia odbywają się codziennie przez kilka godzin i polegają na spotkaniach grupowych, terapii zajęciowej i spotkań z lekarzem psychiatrą.

  • Poradnia Seksuologiczna

Jeśli cierpimy z powodu zaburzeń seksualnych lub mamy problem z satysfakcjonującym pożyciem seksualnym warto udać się wtedy do Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia. Uzyskamy tam pomoc specjalistyczną u lekarza seksuologa, który zaplanuje odpowiednią terapię, bądź przepisze leki.

  • Oddziały dzienne, stowarzyszenia, środowiskowe domy samopomocy i inne placówki

Osoby cierpiące na schizofrenię powinny poszukać organizacji pozarządowych oraz dziennych oddziałów psychiatrycznych prowadzących codzienne grupy spotkaniowe dla osób chorych i ich rodzin. Jest to forma ważnego wsparcia, która ułatwia powrót do zdrowia i wspomaga adaptację do życia z chorobą. W każdym większym mieście funkcjonują też różnorodne placówki, które oferują wsparcie między innymi dla osób chorujących na Alzheimera i ich rodzin, dla osób, które doświadczyły przemocy, dla osób niepełnosprawnych, czy dla osób chorujących onkologicznie.

Należy pamiętać, iż Izba Przyjęć w Szpitalu Psychiatrycznym dyżuruje całą dobę w każdy dzień tygodnia. W sytuacji nagłej i niecierpiącej zwłoki o każdej porze jest tam dostępny lekarz psychiatra, który udzieli stosownej pomocy.

Do szpitala psychiatrycznego nie jest wymagane skierowanie !

Warto wiedzieć

Samobójstwo- psychologiczny dramat czy chemia mózgu?

Samobójstwo- psychologiczny dramat czy chemia mózgu?
Wielokrotnie zastanawiamy się dlaczego ktoś targnął się na własne życie? Dlaczego mimo obecności kochanych osób, wspa...

Upiorna bezsenność. Higiena snu.

Upiorna bezsenność. Higiena snu.
Zaburzenia snu są jedną z częstszych dolegliwości, z którą pacjenci zgłaszają się do psychiatry.  Problem bez...

Objawy negatywne schizofrenii

Objawy negatywne schizofrenii
Objawy negatywne mogą się przejawiać m.in. wspomnianym już, stopniowym wycofywaniem się z dotychczasowych aktywności ...